Ekim 09, 2015

Türk Dizileri Nereye Gidiyor?


Açık konuşmak gerekirse, dizi sektöründe Türkiye artık pek başarılı değil. Şimdiki gençler yabancı dizi meraklısı oldu. Haklılar tabii. Birbirilerinin kopyası olan aşk dizilerini izlemek istemiyorlar artık. Zaten yabancı dizi izleyenlerin türk dizilerini tercih etmediğini hepimiz biliyoruz. Peki neden? onları farkı kılan ne? bu soruların cevabını vermek istiyorum.

Aslında tek sorun dizilerin türünün aynı olması. Mesela ben hiç bilimkurgu türünde türk dizisi görmedim. Tamam türkler duygusal insanlar ama bunu abartmamak gerek.

Absürt komedi türünde olan dizilerimiz de var ama çok nadir. Olanların da tuttuğu malum. "Leyla İle Mecnun" dizisi gibi.

İnsanlara farklı birşey sunmak yerine, hep aynı yerden oynamaya çalışıyorlar. Başarısızlığı kabul ediyorlar bence. Bu sonuç sinema sektöründe de aynı. Mesela Türk korku filmlerini eğlenmek için izleyen çok kişi gördüm. Bu bir başarısızlıktır.

Ben burda sadece kendi düşüncelerimi söylüyorum. Elbette çok kaliteli dizilerimiz var. Ben en azından başarıyı suçlamıyorum.

Sizde bu konu hakkında düşüncelerinizi söylemek isterseniz yorum yapabilirsiniz.

Samet Tutal
Samet Tutal

Blogda fazlaca profesyonelim, hayatta bayâ acemiyim ve kendimle oldukça barışığım. Her şeyi eleştiren ve eleştirilmeye de açık bir insanım.

18 yorum:

 1. Gerçekten yabancı dizi izleyenler türk dizilerini seyretmiyorlar çok haklısınız

  YanıtlaSil
 2. Kesinlikle katılıyorum tek bit hatanız bile yok

  YanıtlaSil
 3. Ben de söylediklerinize katılıyorum. Türk dizilerinde, genelleme yapıyorum ama istisnalar kaideyi bozmuyor ne yazık ki, yaratıcılık, özgünlük göremiyorum ben. Dediğiniz gibi bilim kurgu, fantastik türde yapımlar yok. Ama bu türlerin olmamasını ben kitleye bağlıyorum biraz da. Yine de kalite, fantastik ya da bilim kurgu türünde olmasa bile sağlanabilir diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 4. Ben şahsen izlenmeye değer hiç bir şey bulamıyorum hep aynı senaryolar,aynı konular kar amacı gütmekten başka bir şey değil.İyi işler çıkarma çabasında olan yok.Olanlarında yazdığınız gibi sonu malum :/

  YanıtlaSil
 5. Türk dizileri inceden değişim göstererek naylon gibi istedikleri yere çekiyorlar . Genelde yabancı dizi izliyorum en azından amaçları belli kıvırmak yok

  YanıtlaSil
 6. Açıkçası Türk dizilerinin bir yere gittiği yok durdukları yerde sayıyorlar diye düşünüyorum.Konuların işleyişi sürekli tekrarı bir dizi tutarsa hepsinin aynı hurra peşinden gitmesi dizi kültürüm yok genel manada izlediğim de yok Güzel paylaşım olmuş ellerin dert görmesin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nereye gidiyor derken illa bir yol katetmesi gerekmiyordu ki, zaten olduğu yerde sayıyor dediğin gibi. Yorum için teşekkürler :)

   Sil
 7. Gidiyorlar nereye gittiklerini kendilerinden başka kimse bilmiyor..
  Hep aynı. Hangi kanalı çevirsen ötekiyle aynı.. Hiç bir şey yok deyip kapatıyorum sonunda televizyonu.. Programlar ise her yıl aynı zaten. Seriye bağlamış sadece. Türk medyası bu konuda baya geride kalmış gözümde. Canlılık lazım.

  Yabancı dizilere gelince. Belkide yabancı diziyi izleyen o yabancılarda kendi medyaları hakkında aynı şeyi söylüyordur bilemeyiz. Mesela Türk dizilerini izleyen yabancılar bizim gibi düşünmüyor. Bizde yabancıların dizileri için farklı şeyler düşünüyoruz.. - Umarım anlatabildim- :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bak bu da mantıklı. Ama yok ya bir The Walking Dead dizisini hiçbir türk diziye tercih etmem, edilmez :)

   Sil
 8. Merhaba. Diziler hakkında söylediklerinze kesinlikle katılıyorum. Bir kere orijinal bir şey asla üretmiyoruz. Yabancı dizilerdeki yaratıcılığa bakıyorum, bir de bizim dizilere... Bence siz iyimser bile yaklaşmışsınız. Bana göre durum felaket

  YanıtlaSil
 9. Kopyalama da sınırları aştılar bizimkiler hiç emeksiz birebir kopya, bunun tercümesi biz beceriksiziz demek bana göre.Her sezon onlarca yerli dizi ya da film için de bir iki tane iyi çıkıyor istenilse yapılabilir ama kolaycılık ön plan da maalesef.
  Son yıllar da çok az TV izliyorum desem olur

  YanıtlaSil
 10. Eskiden cok izlerdim ama artik bu yeni dizilerin ismini bile bilmiyorum

  YanıtlaSil
 11. Aşırı derecede kopyalıyoruz,kendi yaptıklarımızı bile.

  YanıtlaSil